Početna strana > Hronika > Erupcija vulkana na Islandu izazvala prekid u avio-saobraćaju u severnoj Evropi
Hronika

Erupcija vulkana na Islandu izazvala prekid u avio-saobraćaju u severnoj Evropi

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. april 2010.

Erupcija vulkana na Islandu izazvala je ozbiljan poremećaj u vazdušnom saobraćaju u severnoj Evropi.

Sav vazdušni saobraćaj u Britaniji biće suspendovan od podneva do šest sati uveče, po lokalnom vremenu, a verovatno i duže.

Vazdušni saobraćaj je obustavljen i u Oslu, najvećem aerodromu u Norveškoj, a smanjen je broj letova sa aerodroma u Finskoj i na severu Švedske.

Zatvaranje vazdušnog prostora najavile su Holandija i Danska.

Oblak vulkanskog pepela nalazi se na visini od 6 do 11 kilometara, a letovi su otkazani zbog straha da bi pepeo mogao da ošteti avionske motore.

Loše iskustvo iz Indonezije

Dobri poznavaoci vazduhoplovstva verovatno znaju za incident iz DŽakarte o kojem je snimljen i dokumentarni film sa rekonstrukcijom događaja.

24. juna 1982. godine avion Britiš ervejza na letu od Londona do Oklenda na Novom Zelandu uleteo je u oblak vulkanskog pepela. Sva četiri motora su otkazala i avion je praktično nastavio da jedri. Nakon gotovo petnaest minuta leta, avion je izašao iz oblaka i posada je uspela da upali tri od četiri motora. Boing 747 je bezbedno sleteo na aerodrom u DŽakarti, putnici su spaseni, a let je ušao u istoriju vazduhoplovstva.

Potez bez presedana

Da bi se izbegli takvi incidenti, širom severne Evrope je došlo do obustavljanja aviosaobraćaja bez presedana.

Za haos na aerodromima kriv je vulkan sa glečera Ejdžafdžaladžokul na jugu Islanda, čija je erupcija, u sredu uveče, u atmosferu podigla oblak pepela na visinu od deset hiljada metara.

Vulkanski pepeo jedan je od najozbiljnijih problema u vazduhoplovstvu.

Smanjuje vidljivost, a pesak i sitni delovi kamenja i stakla u stanju su da oštete vetrobran i blokiraju rad motora, objašnjava za BBC Rasel Kreg sa aerodroma u Mančesteru:

"Avionski motor uvlači vazduh, sabija ga i izbacuje, čime stvara potisak. Ako se to pomeša sa pepelom, može da nastane vrlo opasna situacija."

Putnicima zarobljenim na aerodromima od Finske do Britanije preostaje da čekaju da se steknu uslovi za ponovno uspostavljanje aviosaobraćaja.

Paradoksalno, na samom Islandu, aerodromi su otvoreni, jer je vetar oduvao oblak pepela ka jugu.

Lava koja se izliva od srede uveče otopila je glečer, što je dovelo do poplava u oblasti oko stotinu kilometara istočno od Rejkjavika i evakuacije više stotina tamošnjih žitelja u centre Crvenog krsta.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner